Komunikace u vlků

13. února 2012 v 16:00 | Mrs.Strife |  Vlci

Komunikace

Vlci mají několik způsobů komunikace: hlasové a vizuální dorozumívání (tzv. řeč těla je velmi úzce propojená se sociálním chováním, proto je sociální chování zahrnuto pod toto podtéma) a komunikaci pomocí pachů.

1, Vytí: Vlci využívají jako nejčastější projev komunikace vytí. Obvykle se ho zůčastňuje celá smečka, toto vytí může být slyšeno až do 16ti kilometrové vzdálenosti a může obsahovat až 12 různých harmonických tónů. Vytí každého vlka má jiný zvuk tzn. že každý vlk má jiné zbarvení svého "hlasu". Vytí se omezuje jen na různé části vlčího života např. vyjí v období páření, shromáždění smečky před lovem (nebo po lovu), na přelomu jara a léta je vytí velmi omezeno, protože jsou ve smečce mláďata a pro vlky by bylo příliš nebezpečné odhalit svůj úkryt (aby štěňata nebyla ohrozena predátory jako jsou medvědi nebo jiné smečky vlků). Vyjí také při poplachu a kvůli vzájemné lokalizaci. Když se vlk ztratí, smečka ho podle jeho hlasu pozná. Vlci mohou výt i ze žalu (např. kvůli smrti svého partnera).
2, Štěkání, vrčení a kňučení: Za jinou komunikaci se u vlků považuje kňučení, štěkání a vrčení.

a, Ve smečce kňučí většinou malá štěňata (hlad, tudíž se snaží přivolat matku), ale mohou kňučet i dospělí jedinci kteří tím dávají najevo pořízenost alfa samci nebo vyšším členům v hierarchii.
b, Vlci téměř neštěkají vyjímkou je že když jsou v nebezpečí mohou dát ostatním nebezpečí najevo tišším štěknutím. Také štěkají při hře s ostatními členy smečky.
c, Vlci vrčí především při různých potyčkách aby zastrašili protivníka, také mláďata vrčí když si spolu hrají.

3, Řeč těla: Ve smečce se vlci také dokáží dorozumívat podle postavení těla, ocasu, sklonu uší a dalších důležitých faktorů. Většina vizuální komunikace vlků je používána ke zdůraznění vlastního postavení nebo akceptování vyššího postavení jiného člena smečky.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama